Grawerowanie w drewnie – praktyczne porady

Grawerowanie w drewnie może być uznawane za aktywność przeznaczona dla doświadczonych specjalistów lub majsterkowiczów z wieloletnim stażem. Nic bardziej mylnego. Nie jest ono wcale tak trudne jak się wydaje, wystarczy jedynie odpowiednio się przygotować i stosować do konkretnych wskazówek. Zapraszamy do zapoznania się praktycznymi poradami odnośnie grawerowania w drewnie.
Przygotuj frezy do grawerowania
Niestety bez nieco bardziej specjalistycznego sprzętu proces grawerowania jest niemożliwy do zrealizowania. Nie są to jednak narzędzia za tysiące złotych, a podstawowy sprzęt majsterkowicza. Oczywiście nie pozwoli on na osiągnięcie efektów bliskich ideałowi, ale jak na pierwsze prace w tej technice i z tym materiałem spokojnie wystarczy.
Podstawą jest zaopatrzenie się w konkretny rodzaj frezów. Frezy to narzędzia wieloostrzowe do obróbki różnego rodzaju materiałów, nie tylko wspomnianego już drewna. Różnią się typem użytego materiału do produkcji i ogólnym przeznaczeniem.
Do najważniejszych frezów należą:
- Frezy diamentowe – są przeznaczone do prac najbardziej szczegółowych. Pokryte drobinami diamentowymi, doskonale sprawdzają się podczas grawerowania twardszych materiałów, np szkła czy metalu.
- Frezy grawerskie – choć nazwa nie wskazuje na ich konkretne przeznaczenie, to takie frezy najlepiej sprawdzają się do bardziej miękkich powierzchni. Będą się dobrze sprawować przy obróbce plastiku, jak i delikatniejszych metali (mosiądz czy złoto).
- Frezy szybkotnące – są to frezy najlepsze do obrabiania każdego typu drewna, choć najskuteczniej można je wykorzystać do jego miękkich odmian. Dzięki swojej budowie sprawdzają się także w kontekście wykonywania rowków czy otworów, więc są mocno uniwersalnymi frezami.
Rekomendujemy zaopatrzenie się w ostatnią propozycję, czyli we frezy szybkoschnące. Nie dość, że są najbardziej dostosowane do pracy w drewnie, to dodatkowo mogą być używane nie tylko do typowego frezowania.
Zdobądź profesjonalne urządzenie do grawerowania
Grawerka, to inaczej urządzenie do grawerowania, które swoją budową przypomina nieco długopis. Istnieją jej różne rodzaje, od tych najtańszych grawerek na baterie, które raczej nie zapewnią najlepszych wrażeń podczas pracy, po specjalistyczny sprzęt za setki złotych.
Dla zaczynających swoją przygodę z grawerowaniem zalecamy skorzystanie z nieco tańszych opcji (niektóre zamykają się nawet w granicach 100 złotych). Do uzyskania najlepszych efektów powinno to być urządzenie elektryczne, z możliwością wymieniania frezów. Doliczając do całego przygotowania zestaw frezów, koszta nie powinny być zaporowe.
Ważne jest też pamiętanie o specjalnym uchwycie do wygodniejszej pracy, który pozwala na pewniejsze trzymanie narzędzia. Jest to szczególnie ważne przy tak szczegółowej pracy jak grawerowanie, a dodając do tego pracę na małym elemencie, jest to wręcz niezbędne wyposażenie dla naszej grawerki.
Jakie drewno do grawerowania wybrać?
Poza narzędziami, ważne jest dobranie odpowiedniego drewna do pracy. Nawet najlepszy grawernik nie uzyska wyjątkowych efektów, działając na kiepskim materiale. Dlatego też jest to szczególnie kluczowe dla osób dopiero zaczynających swoje przygody z tą formą ozdabiania.
Najpopularniejsze i najlepsze drewno do grawerowania:
- Drewno bukowe – znakomicie prezentuje się pod kątem przejrzystości naszych prac, a także jest odpowiednio miękkie, aby nie mieć trudności z tworzeniem wzorów
- Drewno brzozowe – ten rodzaj drewna charakteryzuje się nieco gorszą przejrzystością (słoje są już bardziej widoczne) oraz wyższym poziomem twardości, jednak jego szlachetna barwa to w dużej mierze rekompensuje
Trudniejsze do obróbki, jednak nadal warte uwagi drewno:
- Drewno lipowe
- Drewno jesionowe
- Drewno klonowe
- Drewno jaworowe
Ostatnim z używanych rodzajów drewna jest drewno sosnowe, które jest zdecydowanie ciekawym przypadkiem. Jest twardsze niż wspomniane już wcześniej propozycje, co może przeszkadzać, a także posiada naprawdę wyraźnie zarysowane słoje. Może to być dyskwalifikujące, bo nasze wzory będą słabo widoczne, choć można to także wykorzystać jako celowy zabieg artystyczny. Sosnę rekomendujemy bardziej doświadczonym grawernikom.
Po wybraniu rodzaju drewna, pozostaje wybór odpowiedniego kawałka. Z pewnością najlepsze efekty osiągniemy, korzystając z drewna z mniej zarysowanymi słojami, a także zaopatrując się w drewno zdrowe. Ślady spróchnienia, zbutwienia czy działalności owadów niestety znacząco odbije się na końcowej pracy i jej trwałości.
Równie ważne jest zwrócenie uwagi na stan techniczny drewna. Do grawerowania potrzebujemy drewna surowego, choć pomalowane również jest możliwe do obróbki. W takim przypadku należy je przeszlifować i wytrzeć wilgotną szmatką. Gdy powierzchnia będzie czysta i sucha, można brać się do pracy.
Podstawy bezpiecznego i skutecznego grawerowania
Wybór drewna na początku przygody z grawerowaniem ma również sens w kontekście skuteczności. Na takim materiale ciężko coś poważnie popsuć, jego dostępność jest naprawdę przystępna, a jego koszt również nie powinien stanowić problemu. Do tego grawerowanie w drewnie w porównaniu do np. działania na szkle jest dużo bezpieczniejszy. Mamy pewność, że nasza praca nie roztrzaska się na kawałki, kalecząc nasze ręce, co jest warte wzięcia pod uwagę na etapie nowicjusza.
Kontynuując temat bezpieczeństwa: zadbaj o niego kompleksowo. Choć grawerowanie nie wydaje się nadzwyczaj niebezpiecznym zajęciem, to nadal trzeba chronić oczy przed opiłkami drewna oraz dłonie przed drzazgami. Przyda się także osłona dróg oddechowych, aby nie wdychać drewnianych wiórów i opiłków podczas pracy. Dlatego też wystarczy zaopatrzyć się w okulary ochronne, maseczkę oraz rękawice robocze, co nie powinno stanowić wielkiego wyzwania.
Także samo stanowisko pracy powinno zostać przygotowane w odpowiedni sposób. Warto zdecydować się na duży stół, który będzie charakteryzował się stabilnością i gładką powierzchnią. Wszelkie narzędzia należy odkładać w jednym, bezpiecznym miejscu, aby zwiększyć swobodę pracy i nie tracić czasu na jej przygotowanie. Wygodny stół do pracy pozwala również na właściwe ułożenie drewna, co może wpłynąć na lepsze efekty końcowe grawerowania.
Proces grawerowania w drewnie
Po poczynieniu wszystkich wspomnianych przygotowań, nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie grawerowania. Warto skupić się na kształcie przedmiotu czy materiału z którym będziemy pracować.
Najlepszym kształtem do wyboru na początek jest coś płaskiego. W przypadku takich powierzchni nie ma potrzeby przejmowania się kątami lub ciągłym przestawianiem przedmiotu oraz narzędzia. Należy skupić się jedynie na tym, w jaki sposób czujemy narzędzie podczas pracy. Na początek polecamy np. grawerowanie tarczy zegara, etui na telefon czy drewnianej podkładki. Po zdobyciu większego doświadczenia można zacząć próbować grawerunku np. Na okrągłych przedmiotach czy tych z dużą liczbą załamań i kątów. Sprawdź nasze realizacje i zainspiruj się!
Istnieją trzy metody uzyskiwania wzorów podczas grawerowania. Można puścić wodze fantazji i po prostu zacząć improwizować, co z pewnością przyniesie jedyne w swoim rodzaju rezultaty. Można też wykonać projekt wcześniej, umieszczając go na kalce i za jej pośrednictwem przenosić wzór na drewno. Jest to zdecydowanie najbardziej polecany przez nas sposób dla osób nowych w tematach grawerowania.
Na późniejszym etapie można wybrać sposób bardziej wypośrodkowany, czyli zaplanować projekt na etapie przygotowań, a następnie przenosić go z pamięci lub z rysunku. Oczywiście nie jest to najłatwiejsze, jednak dla doświadczonych osób takie podejście jest najbardziej efektywne i staje się wręcz naturalnym podejściem do tego tematu.
Kluczowe jest właściwe posługiwanie się narzędziem do grawerowania. Uchwyt musi być pewny, najlepiej podejść do tego jak do trzymania długopisu. Dzięki temu nasze ruchy będą pewne i przełoży się to na końcowe efekty. Bardzo ważna jest też cierpliwość i nie odpuszczanie po chwili niepowodzeń. Dużo grawerów da się poprawić, więc nawet najbardziej niepożądane wzory mogą stać się wyjątkowe.
Zaufaj profesjonalistom
Pomocne w nauce grawerowanie, oprócz samodzielnej praktyki i ćwiczeń, jest także korzystanie z rzetelnych źródeł informacji. Dużym ułatwieniem mogą być tutoriale wideo dostępne na YouTube lub tekstowe poradniki tworzone przez doświadczone osoby w branży. Do tego tematu warto podchodzić kompleksowo, bo dzięki temu nasze pracę staną się dużo lepsze i ciekawsze.
Nie każdy ma jednak tyle samozaparcia czy czasu, aby zacząć swoją przygodę z grawerowaniem na poważnie. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalistów w tej dziedzinie, szczególnie, jeśli marzy ci się bardzo dokładny grawer na bardziej nietypowym przedmiocie.
W Directors Cut poza wieloletnim doświadczeniem i bogatą wiedzą, posiadamy nowoczesne maszyny, korzystające z rozwiązań laserowych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że grawer będzie bliski ideałowi. Zapraszamy do sprawdzenia naszej bogatej oferty!